Defne Yaprağı'nı artık facebook'tan takip edebilirsiniz..
25.5.2011 - Yumurtalı Menevcen 

   Kuşkonmazın Karadeniz Bölgesi'nde yetişen aşısız halini, geçen yaz pazarda keşfettim. Köylünün dağlardan topladığı bu bitkinin, birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.Yalnızca bir tezgahta bulabildiğim için,kaç hafta daha getireceğini sordum.''İki haftadır getiriyorum.Tezgah üstüne bile koymadan,müdavimleri var alıp gidiyorlar,bu da elimdeki son kalanlar deyince'',bütün tezgahı alıp,buzluğuma kaldırdım.Biliyorsunuz Anadoluda kuşkonmaz ancak bazı büyük marketlerde sadece konserve olarak bulunuyor.Geçen hafta Sahrap hanım''Biliyor musunuz pazarınızda kuşkonmaza rastladım?İstanbu'lda pazarlarda bulamazsınız,kıymetini bilin!'' demişti konuşmamızda.Ben de şans eseri rastladım ama çevremde pek bilen yok.İnşallah önümüzdeki yıllar daha fazla getirilir tezgahlara.Rastlarsanız, işte size satın aldığım pazarcının tarifiyle Menevcen:
   
 
    Malzemeler:
 • 1 bağ menevcen
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 2 yumurta
 • dilerseniz 1 küçük kuru soğan 
 • tuz,karabiber,kimyon ve pulbiber
 1. Menevcen saplarının sert kısmı kesilip(sapını hafif bükerseniz,kırılan kesim sert kısmı olarak ayrılacaktır) 2-3 cm. kalınlığında doğrayın.
 2. Tavaya alıp,üzerini geçecek kadar suya ilave edip,iyice yumuşayana dek haşlayın.(su az gelirse ilave edin.Ama çok fazla ilave edip süzerseniz,esas vitaminler bu suyla süzülmüş olur,buna dikkat edin)
 3. Tavaya tereyağ ilave edip,birkaç dakika kavurun.(tuz ilavesiyle)soğan ilave edecekseniz,ince doğrayıp kavururken ilave edin.
 4. Yumurtaları çırpıp,üzerine döküp,pişirin.Tabağa alıp,baharat serperek servis yapın.
22.5.2011 - Teltel 

 
 
 

    Geçen hafta sonu,ilimizde Hititlerden Günümüze Çorum Mutfağı  konulu yemek yarışması düzenlendi.Katılım formunu gördüğümde hepsi birbirinden değerli,jüri üyeleri beni oldukça heyecanlandırdı(Ahmet Örs,Nedim Atilla,Artun Ünsal,Sahrap Soysal,Hülya Ekşigil,Gabriele Sponza,Gülhan Kara,Elif Korkmazel,Eyüp Kemal Sevinç,Ahmet Uhri,Coşkun Aral,Ayşe Tüter...)Hepsiyle tanışma fırsatı bulmak için yarışmanın olduğu gün orada olmalıyım diyordum.Arkadaşlarımın destekleri ile yarışmaya katılarak tanışmanın daha iyi olduğunu düşünerek, son gün katılım formunu elime aldım.Çocukluğumdan beri  yapıla gelen birçok  lezzet bir bir gözümün önünde sıralandı.Birçoğunu yemek bloğumda verdim zaten ,onlardan bir ikisini  yaparım diyerek ,siteden seçmeye başladım.Ama birden birkaç yıldır bir türlü yapıp tarifini yazamadığım ve daha önce ne internette ne de yemek kitaplarında kayıt altına alınmayan ve yöremizin geçmişinde kış  geceleri  dost toplantılarının eğlenceli anlarının bir parçası teltel aklıma geldi. Artık çok az kişinin  bildiği bu tatlının bence diğer tatlılardan farklı bir yeri var büyüklerimize göre.Çünkü imece usulü yapılan bu tatlı,genci yaşlısı,erkeği kadını herkesin,yapımında emeği geçer,böylece kalabalık kış günlerinin eğlencesi olurmuş.Bu gecelerde birbiri ardına oyunlar çıkarılıp ,şakalar yapılır(yüzük oyunu,zenne oyunları gibi),türküler söylenirmiş.Dostluğun,yardımlaşmanın,sevginin  kıymetinin bilindiği günlerin,ağız tadıymış işte…

 
 Munise Teyze'mizin tecrübeleriyle,ailemin kuvvetiyle yapılan,1. liğe layık görülen tatlımız:
 
     Malzemeler:
 • 1 kg şeker
 • 8 su bardağı su
 • leblebi  büyüklüğünde limon tuzu
 • 300 gr. Leblebi unu(leblebi robotta çekilerek un haline getirilir)
 • 500  gr un(kavururken ceviz büyüklüğünde tereyağ tavada eritilir.Kokusu çıkıp biraz pembeleşene dek un kavrulur
 1. Şeker ve su bir tencereye konulup ağda koyu bir ağda haline gelene dek orta ateşte kaynatılır. Kıvamının geldiğini anlamak için bir kasede soğuk su bulundurulur.Şerbetten bir kaşık suya atılır. Birkaç sn sonra suyun dibindeki şerbet ele alınıp su kasesinin kenarına vurulur.Eğer cam gibi ses çıkarıyorsa ağda olmuş,kıvam gelmiş demektir.Limon tuzu ilave edilir,bir iki taşım daha kaynatıp ocaktan alınır.Tabanına ve kenarlarına  tereyağı sürülmüş bir tepsiye,dökülüp soğuk bir yerde donması beklenir.
 2.  Donan ağda, dikkatlice(ama çok dikkatli)kenarından kaldırılarak ,kesinlikle kırılmadan rulo haline getirilir.
 3.  Ortaya büyükçe bir tepsi(bizde masaf dinilir)alınır. Artık güçlü kollar(genelde bu kısımdan sonrasını erkekler yapar)bu tepsi üzerinde hem esnetip,hem sıkarak ,her yeri aynı kalınlıkta tepsi büyüklüğünde genişletirler.
 4. Sonra bir ucu elle yassıltıp,diğer uç inceltilerek,iki uç birleştirilir(nereden birleştiği belli olmayacak şekilde ve sıkı)Bu işlemden sonra,halka haline gelen ağda önce 8 şeklini alıp,sonra iki yuvarlak üst üste getirilir.
 5. Böylece ağda ikiye katlanmış ve küçük halka haline getirilmiş olur. Tekrar hem sıkarak hem de esneterek(yine aynı eşitlikte)ikiye katlanmış halkalarda birleştirilerek,tepsi büyüklüğüne getirilir.Tekrar ikiye katlanır….(bu esnetme ve katlama işlemleri 10 tur devam ettirilir.
 6. Bundan sonra esnetme ve katlama işlemi una bulayarak tekrarlanır(leblebi unu ve kavrulmuş un birleştirilir ve tepsiye ağda üzerine dökülür)Ta ki  ince saç teli yumağı görünümü alana dek.Bundan sonra tatlı 4 er parmak kalınlığında kesilip servis yapılır.
 • Tatlının hiç kopmadan tur atlatılması gerekir.’’Ne kadar sıçan kuyruğu az ise o kadar güzel demektir teltel’’derler.Neeee dediğinizi duyar gibiyim!Evet sıçan kuyruğu diye teltelin işlem bitmeden kopan tellerinin kalın kalması ile oluşan kısımlarına derlermiş.
 • Annemin  anlattığına göre bazen donması için kış soğuğunda avluya konulan  tepsiyle ağdanın bir komşu tarafından gizlice alınması da ayrı bir eğlence imiş.Ağdayı alan ertesi gün ortaya çıkar(kendi söyler)ve ceza olarak ta çaldığı ağdanın iki katı ağda hazırlayıp,tüm komşuları teltele çağırırmış.Birlikte çekilir,oyunlar çıkararak yerlermiş.Gençlerin de en büyük zevki unlu telteli ağızda pufff yapıp, yanındakinin üzerine püskürtmekmiş…
 
 
 
     
   
 
   
 
   
 
   
 
 
   Yarışma sonuçları şöyle:
 
   Yöresel çorbalar ve aşlar:
 1.  Raika Kayısı (yarma çorbası)
 2.  Akile Canbolat (yaprak içi)
 3.  Yusuf Yıldız (toyga aşı) 

   

   Yöresel Sebze Yemekleri: 
 1.  Fatma Şahinli (söbelik mantarı dolması)
 2.  Kamile Özgür (madımak)
 3.  Birgül Yıldırım (baklalı yaprak sarma)

   
    Yöresel Et Yemekleri ve Kebaplar: 

 1.  Fadime Yıldırım (keşkek)
 2.  Şerif Tosun (İskilip dolması)
 3.  Ayfer Yılmaz (horoz etli bulgur pilavı) 

   Yöresel Hamur İşleri, Pilavlar ve Ekmekler: 

 1.  Begümhan Eren (nohutlu mantı)
 2.  Reyhan İlbaş (su böreği)
 3.  Meryem kadife (kuru mantı) 
   Yöresel Tatlılar:
 1. Meryem Kadife (teltel)
 2. Hakime Demirel (kater)
 3. Ayşegül İlci (hasıda) 
   

   Deneysel Hitit Mutfağı Yemekleri

 1. Yusuf Dalkılıç (zalpa)
 2. İsmail Demiralan (zalpa)
 3. Haydar Savaş Akkuş (zalpa)

  Bilmediğimiz çok lezzetlerimiz varmış meğerse!Birbiri ardına tarifleri siteye eklemek istiyorum,inşallah...
 

29.4.2009 - Tava Mayalısı 

   
    Malzemeler:(10-12 adet)
 • 8 su bardağı un(yarısı eya daha fazlası kepekli un daha iyi oluyor)
 • 4 su bardağı ılık su
 • 1/2 paket yaşmaya(veya 1 paket insidant maya)
 • 1 yemek kaşığı silme tuz
 • kızartmak için  sıvıyağ
 1. Mayayı 1/2 su bardağı ılık suda eritin.Tuz karıştırılmış una mayayı,suyu yavaş yavaş ilave edip hamurunuzu yoğurun.Ilık bir yerde mayasının gelmesini bekleyip,kabarınca kaşık ile söndürüp yeniden mayasının gelmesini sağlayın(özlü bir hamur elde etmek için)
 2. Çelik veya yanmaz tavanızı kızdırın.Unlanmış zeminde bir kaşık dolusu aldığınız hamuru üzerine un serperek,tavanızın büyüklüğünü de dikkate alarak servis tabağı büyüklüğünde açın.Sıcak tavaya 2 yemek kaşığı sıvıyağ ilave edin.Hamuru tavaya alın.Harlı ateşte iki yüzü de kızarana dek pişirin(hamuru tavaya yerleştirdiğinizde ortası kabarırsa, çatalla delin ki tabanı tam kızarsın).Her bezeyi tavaya alırken  az yağ ilave edin.

    Not:Hamurun yumuşaklığı ne kadar çok olursa o kadar güzel ve yumuşak olur.Su miktarını artırıp daha cıvık yoğurabilirsiniz(Tabi açabileceğiniz yumuşaklıkta)

       

 
 
 
3.11.2008 - Pestil 

   Ninelerimizin ,annelerimiz güzün toplanan meyvelerle hazırladıkları pestili,şimdi çokça kuruyemişlerde hazır olarak görüyoruz.Ama hazırlanması kolay;potastum,demir,Ave B vitaminleri içeren bu zengin yiyeceği kendi elinizle,hijyenik olarak ve de ne koyduğunuzu bilerek yapıp,tüketmek istemez misiniz?

     Malzemeler:
 • 9 bardak sıvı malzeme:
 • 6 su bardağı üzüm suyu
 • 2 su bardağı pekmez
 • 1 su bardağı su
 • veya:
 • 7 bardak elma suyu
 • 1 bardak pekmez
 • 1 bardak su
 • veya:
 • 2 bardak kuşburnu marmeladı
 • 1 bardak şeker
 • 1 bardak pekmez
 • 5 bardak  su
 • veya da şekeri size göre ayarlanmış herhangi bir meyve(erik,kayısı,havuç vb.) suyu ile hazırlanmış 9 bardak sıvı
 • ve
 • 1 su bardağı silme un
 • 1,5 yemek kaşığı buğday nişastası
  
 1. Tencerenin içerisine un ve nişasta konulur.Sıvı malzeme yavaş yavaş ilave edilip,tel çırpıcı ile pütür kalmayacak şekilde karıştırıp ,pişirin(karıştırarak pişirin,dibi tutmaması gerekir.
 2. Genelde büyük temiz çarşaflara dökülür ama ben bu iş için ayırdığım servis peçetelerimi kullanıyorum.Böylelikle kurutma işlemi ve peçeteden kaldırılması çok daha kolay oluyor.Peçetelerinizi 3-4 kat katlanmış çarşafın veya oluklu mukavvanın üzerine serin.Ateşten aldığınız karışımı,bezlerin üzerine düz bir şekilde serin(kalın veya ince arzuya göre)Bir bütün gün bu şekilde bırakın.Ertesi gün çamaşırlığınızın  üzerine sererek iki yüzününde hava almasını sağlayın.Kuruma,yazın sıcak günlerinde aynı gün güneşte birkaç saat sürecektir ama kış mevsimi yaklaşık iki gün sürecektir.Daha erken kurumasını isterseniz çamaşırlığınızı peteğinizin yanına yakın tutun veya peçetenizi fırın tepsisine yerleştirerek 120 derecede birkaç saat kurutun(devamlı kontrol edin,fazla kurumasın)
 3. Üst kısmı hafif ele yapışacak kıvamda ,ama bez tamamen kurumuşsa olmuş demektir.Mutfak masanızın veya tezgahınızın üzerine ters çevirin(yapışacaktır)Yumurta fırçası ile bu yüzünü az ıslatın(fazla değil)5-6 dk. bekleyip,bıçak yardımı ile bir kenarından ucundan biraz kaldırdığınızda elinizi pestil üzerinde tutarak peçeteyi sıyırmaya çalışın.Rahatlıkla kalkacaktır.20 dk. kadar tezgahta bırakıp,iki yüzüne de nişasta serpip,silkeleyin.İstediğiniz büyüklükte keserek,bir kabın içerisine alıp,ağzı kapalı buzdolabında muhafaza edin.2-3 ay muhafaza edebilirsiniz.

     Not:

 • Karışımı bezlerin üzerine sererken iri döğülmüş cevizde ilave edebilirsiniz.Ama bu şekilde yaparsanız kolay kalkması için biraz daha kalın serin.
 • Genelde tek seferde ben yukarıdaki ölçülerin 2-3 katı ile hazırlıyorum.1 ölçü 3-4 servis peçetesi ile oluyor.      
    Sofra 22'den
 
8.8.2008 - Yumurtalı Fasulye Kavurması 

  İkindi sonu,akşam için hafif bir yemek isteğiyle tarhana çorbası ve fasulye kavurması hazırlığına koyuldum.Geçen gün arkadaşlarımın uyarısı ile fotoğraflayım hemen vereyim istedim.Güneşin mutfağı iyice terkettiğini farkedince fasulyeyi ve makinemi alıp,dış kapı kenarına vuran son güneş için çıktım dışarıya.Nerden ışık vursa daha iyi,şurdan mı burdan mı derken,arkamdaki hırıltılarla birden irkildim.15 gündür kapımızın önündeki çiçekliklerin toprağını mesken tutan dört uyuz ve aç köpeği bugün doyurmamıştım.Sehpayı ve üzerindekileri kaptığım gibi nasıl kaçtım eve bilemezsiniz.Birkaç sefer belediyeye haber vermek için niyetlendim ama akıbetlerini kestiremediğim için vazgeçiyorum.
 
     Malzemeler:
 • 500 gr. taze fasulye
 • 1 orta boy kurusoğan
 • 3 adet sivri veya 1 büyük çarliston biber
 • 1 adet kırmızı biber
 • 3 -4 adet yumurta+1 tatlı kaşığı tereyağ
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pulbiber
 • tuz
 1. Fasulyelerin uç kısımlarını alıp,iyice yıkayın.3-4 cm. uzunluğunda kırıp,orta boy bir tencereye alın.Üzerine 1 su bardağı su ekleyip,ağzı kapalı,orta hararette suyunu tamamen çekene ve iyice haşlanana dek pişirin(arada bir fasulyeye zarar vermeden alt üst edin)Ocağı kapatır kapatmaz,kapağı açın(yeşil kalması için)
 2. Küçük bir tavada sıvıyağda doğranmış soğan ve biberleri kavurup,fasulyelerin üzerine boşaltın.Aynı tavaya tereyağını ilave edip,çırpılmış yumurtaları pişirin.Küçük parçalara bölüp,fasulyeye ilave edin.Tuz,karabiber ve pulbiber ekleyip,harmanlayın.
    Not:Fasulyenin yeşil kalmasını için, haşlarken ocağın altını mutlaka açığa yakın orta hararette tutun.Haşlandıktan sonra kapağını hemen açın.Eğer kışın buzlukta saklayıp,kavurma yapmak için hazır tutmak isterseniz,haşlamak için ilave ettiğiniz suyu 1 kg. için 1 su bardağı olarak ilave edin.Böylece daha az haşlanmış olacak ve buzlukta da soğuk etkisiyle biraz ölecek.Buzu çözüldüğünde de aynen taze haşlanmış kıvamda(çürük olmayan) ve yemyeşil olacaktır.

Sayfa {1} {2} {3} {4}

Ara:

» Genel bilgi
    ¤ Ana sayfa
    ¤
Hakkında
    ¤ Tüm tarifler
    ¤ Kullanılan ölçüler
» Yemek listesi
    ¤ Çorbalar
    ¤ Sıcak yemekler
    ¤ Köfteler
    ¤ Salatalar ve Zeytinyağlılar
    ¤ Hamur işleri
    ¤ Şerbetli ve Sütlü Tatlılar
    ¤ Kekler ve Pastalar
    ¤ Kurabiyeler
    ¤ tartlar,paylar ,kişler
    ¤ Kahvaltılık
    ¤ Reçeller ve Marmelatlar
    ¤ Yöresel yemekler
    ¤ Sofralar
    ¤ Faydalı Bilgiler
    ¤ Kış Hazırlıkları
    ¤ Linkler
    ¤ Deneme Mutfağı
» En çok beğenilenler
    ¤ Havuçlu Kek ve Havuçlu Pasta
    ¤ Amonyaklı Pasta
    ¤ Kandil Simidi
    ¤ Lokma Tatlısı
    ¤ Midye Böreği
» Yemek arşivi
 
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
» İstatistikler
 Bugün tekil hit : 495
 Bugün sayfa izlenimi : 5.653
 Bu hatfa tekil hit : 496
 Bu hafta sayfa gösterimi : 5.653
 Bu ay tekil hit : 15.503
 Bu ay sayfa gösterimi : 203.942
 Genel tekil hit : 1.885.918
 Genel sayfa gösterimi : 14.990.284
» Bağlantılar
 -
» Müzik kutusu

 


©
2007 Defne Yaprağı - Tüm hakları saklıdır.   
Tasarım, hosting: Gisa   
 


kocaeli, Kocaeli, İzmit, Izmıt , kocaeliyerel.com, kocaeli rehberi, haber, kocaeli haber ,rehber, şehir, etkinlik, kültür, sanat, film, sinema, lezzet, yemek, yeme, içme, eğlence, moda, alışveriş, indirim, ücretsiz, armağan, bedava, haber, gezi, turlar, tatil, turizm, iş, ticaret, eğitim, opera, bale, tiyatro, konser, parti, müzik, festival, fuar, kongre, arama, harita, , kocaeli olay, özgür kocaeli , bizim kocaeli , Turkey, Türkiye