Haşhaşlı Parmak Çörek

Anasayfa / Hamur İşleri / Haşhaşlı Parmak Çörek
Mutfakla yeni tanıştığım zamanlar ,tariflerdeki aldığı kadar un ,kulak memesi yumuşaklığı..vb terimler beni çok düşündürürdü.Bir türlü ayarı tutturamaz,acabalara düşerdim.Elimden geldiği kadar sitemde  bu terimlerden uzak durup her malzemeyi ölçülü vermek istiyorum.
MALZEMELER:
   1 buçuk su bardağı süt
   7 su bardağı un
   2 su bardağı su
   1 buçuk yemek kaşığı tuz
   2 yemek kaşığı şeker
   1 paket maya(40 gr.lık)
İç malzemesi:
    350 gr çekilmiş haşhaş
    3 yemek kaşığı tahin
    1+1/4 su bardağı sıvı yağ
    2 yemek kaşığı şeker
Üzeri için :susam,1 yumurta sarısı
    Belirtilen ölçülerle hamur hazırlayın.20 dakika ağzı kapatılıp ılık bir yerde mayasının gelmesi beklenir.İç malzemesini bir kapta karıştırıp hazırlayın.Tezgahınızı ve ellerinizi  yağlayın.
Hamurdan takriben yumurtadan biraz büyükçe bir parça alın ve yağlanmış tezgahta biraz batırarak esnetin.Üzerine 1yemek kaşığı iç koyup bununla birlikte elle açabildiğiniz kadar açın.(yırtılsada dert etmeyin).
Çektirerek  rulo yapın.Tepsinizin uzunluğuna gelene kadar esneterek çektirin(bu ölçü fırın tepsisine göre)Yağlanmış tepsiye boylamasına yerleştirin.Hamur bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.20 dakika mayasının gelmesini bekleyin .
Üzerine susam ve yumurta sarısı sürüp önceden 230
derecede ısıttığınız fırında altı üstü kızarana kadar pişirin.Fırından çıkınca üzerine tereyağ sürüp başka bir tepsiyle kapatın.(böylece yumuşak kalacaktır)
    Not:Eğer fırınınızın altı ayrı üstü ayrı ısıtılabiliyorsa; çöreğinizin önce altını pişirdikten sonra üstünü kızartın.Daha çok kabarmasını sağlayacaktır.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!