Bu kadar az malzeme ile ancak bu kadar lezzetli,hafif ve bir tatlı çıkabilir.Üstelik,şeker yok,yağ yok,un yok..Tatlı mı canın istedi? Mutlu et kendini!.. Sevgililer gününüz kutlu olsun!..

Malzemeler:
  • 15 adet kuru incir
  • 1 lt süt(5 su bardağı)
  1. İncirleri iyice yıkayıp az suda bekleterek yumuşamasını sağlayın.(yumuşaklarsa gerek yok) Küçük küpler halinde doğrayın.
  2. Sütü bir tencereye alıp,serçe parmağınızı değdiğinizde çok hafif yanacak hale gelene dek ılıtın.Bu arada incirleri  ister rondonuza alıp,ılık sütten az üzerine gezdirerek(1/2 çay bardağı kadar) çok hafif bir pütürlü kalana dek öğütün,ister elde havanda veya tahta kaşığın tersi ile iyice ezin.Elde ezilmesi çok daha güzel bir sonuç verecektir.Eskilerde bu şekilde yaparlarmış,tercih meselesi.Ben nasıl mı yaptım? Çok kısıtlı bir zamanım vardı,rondoda yaptım.
  3. Isıtılan sütün üzerine inciri boşaltıp,karıştırın. Bir kepçe yardımıyla hemen kaselere boşaltıp,üzerlerini kapatın.Hafif bir bez örtüp,tam 2-2,5 saat unutun.Kaseleri buzdolabına kaldırın.Üzerini  döğülmüş fındıkla,fıstık parçaları ile veya incir taneleri ile süsleyip servis yapın.

Not:İncirin içerisindeki bir madde,sütün yoğurt gibi mayalanmasını sağlıyor.Tatlı muhallebi kıvamında oluyor.Eğer büyük  bir borcama döküp servis yaparsanız,hemen tüketilmesi gerekir,çünkü yoğurt gibi üzeri bozulduktan sonra sulanma oluyor.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!