Yağlı Katmer

Anasayfa / Hamur İşleri / Yağlı Katmer
Eğer evinizde ekmek makinesi varsa; ölçülere tam uyarak ;verdiğim tüm çörek ve puaça hamurlarını, makinenizin hamur yoğurma ayarında hazırlayabilirsiniz.Çok kolay ve pratik oluyor.Hamurunuzun iyice özleştiğinde düğmesini kapatıp mayalanması için makinede bırakabilirsiniz.
Malzemeler:(14-15 adet katmer için)
8 su bardağı un(esmer un varsa daha iyi ve 1/2 bardağı da kepek)
1 su bardağı süt
3 su bardağı su
1 paket  yaş mayanın 6 da 1’i(7gr.kadar)
1 yemek kaşığı dolusu tuz
200 gr.tereyağ
iç malzemesi:
1,5 su bardağı çekilmiş haşhaş
2/3 su bardağı  zeytinyağ
2 yemek kaşığı tahin
1,5 yemek kaşığı dolusu toz şeker
  1. Yoğurma kabına su,süt ve mayayı alıp karıştırarak eritin.Unu  ve tuzu ekleyip yoğuru(suyu özellikle ılık kullanmıyoruz,mayalanma işlemini geciktirmek için)
  2. Hiç bekletmeden bol unladığınız tezgaha alıp 2 ye bölün.Her ikisinide ayrı ayrı bol unlu tezgahta açın(20 defter yaprağı kalınlığında)Yağı da ikiye bölerek her iki hamura eşit olarak sürün.
  3. Eğer sade yapacaksanız doğrudan rulo yapın.Haşhaşlı yapacaksanız hazırladığınız içi her tarafına sürün.(ben hamurun birini sade,birini haşhaşlı hazırladım)Hamuru rulo haline getirin.
  4. Eşit bezlere bölün(her hamuru 7-8 parçaya)Her bir bezenin açık iki ucunu elinizle büzdürerek kapatın.Unlanmış bir tepsiye sıralayın.
    Eğer daha sonra pişirecekseniz;bezelerin üzerine nemli temiz bir bez veya jelatin kapatın(jelatinin uzun süre yiyecek malzemesiyle  doğrudan teması çok zararlı olduğundan kısa süre için tercih edin)Temiz bir poşete geçirerek ağzı kapalı buzdolabında 1 gün saklayabilirsiniz
  5. Tezgahı az unlayarak her bir bezeyi merdane ile ortalama 25 cm.çapında açın.Uygun büyüklükte önceden ısıtılmış bir yanmaz tava veya saçta arkalı önlü pişirin.Pişen her katmerin iki yüzünü de az tereyağ ile yağlayın.Sıcak servis yapın.
Not:Tavaya veya saca yerleştirdiğiniz bezenin ilk yüzü daha pişmeden öteki yüzünü çevirin.2. yüzü pişince, diğer yüzü yeniden çevirerek pişmesini sağlayın. Böylece katmerleriniz daha güzel olacaktır.
Ramazanda sahur için önceden pişirip,iki gün dolapta bekletebilirsiniz.Yanmaz tavada ısıtabilirsiniz.Taptaze olacaktır.
SIVIYAĞLI KATMER

KATMER ÇÖREK

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!