Yoğurtlu Cheese Kek

Anasayfa / Kekler ve Pastalar / Yoğurtlu Cheese Kek

 

Bu pastanın üzerine istediğiniz gibi bir sos kullanabilirsiniz.Ben iki şekilde gösterdim.Yazın taze meyvelerle (az şekerle pişirip) hazırlayacağınız bir sosu;kışın ise sevdiğiniz bir reçeli kullanabilirsiniz.Hatta  üzerine mevsimine göre taze meyveler dizerek kalıptan çıkartmadan tart jölesini üzerine gezdirip soğutabilirsiniz.Her haliyle güzel oluyor.

 

Malzemeler:

350 gr. süzme yoğurt
1 poşet kremşanti(1 paketten çıkan 2 poşet çıkıyor)
yarım paket labne peyniri(ben Pınar’ın yeşil kutuda olanını kullanıyorum)
yarım su bardağından az fazla portakal suyu
3 yaprak jelatin(aktarlarda bulunuyor)(eritmek için 1 çay bardağı su)
1 paket vanilya
Alt dolgu için:
2 paket burçak bisküvi
3 yemek kaşığı erimiş tereyağ
Üzeri için:
yarım su bardağı(arzuya göre daha fazla olabilir)böğürtlen reçeli veya çikolata sosu
çikolata sosu(ganaj):yarım çay bardağı krema(küçük pakette satılan ,şekersiz olan)ısıtılıp üzerine 5 tane madlen kırılıp ,karıştırılarak erimesi sağlanır.
  1. Bisküvileri robotta ufalayın.Tereyağ ekleyip karıştırın.Kelepçeli kalıba (20-22 cm çapında – kalıbın kenarlarını yağlayın)bastırarak yayın.
  2. Bir küçük kapta jelatinleri 1 çay bardağı su ile ıslayın.Bu kabı bir demlikteki suyun buharına oturtup hafif karıştırarak erimesini sağlayın.
  3. Geri kalan malzemeyi bir kaseye koyun.Eriyen jelatini de ekleyerek 2-3 dakika çırpın.(Jelatinler ılıkken karışıma ekleyin .Yoksa donuyor karışmıyor.)
  4. Karışımı bisküvilerin üzerine dökün ,dolapta donmasını bekleyin(buzlukta değil)
Eğer sosunuz meyveli ise servisten hemen önce pastaya ekleyin.(sulanmaması için)Çikolatalı ise önceden koyabilirsiniz.(ben  meyveli sosu :sos kabına koyarak;kestiğim her dilimin üzerine dökerek servis ediyorum)
Not:Ben çikolata sosunu önceden hazırlayıp dolaba koyuyorum.Kullanacağım zaman sıcak su buharı üzerinde eritiyorum.Ateş üzerinde eritirseniz çikolata sosununuz çikolatalı çamur oluyor.Benden hatırlatması!

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!