Malzemeler:

  • 1,5 kg. ayva
  • 1,5 kg.şeker
  • 1/2 limon suyu
  • ayvaların üzerine bire bir gelecek kadar su(5-6 su bardağı kadar)
  1. Ayvaları iyice yıkayıp,kabuklarını soyun.Çekirdek yataklarını çıkarın.Birkaç tane çekirdek yatağını küçük bir tülbent parçasına sarıp,bağlayın(ayva çekirdekleri hem renk verir,hem de jölelenmesini sağlar)
  2. Ayvaları doğrayın(küçük küpler halinde) Büyükçe bir tencereye alıp, üzerine birebir gelecek şekilde su ekleyip,ocakta iyice yumuşayana dek(7-8 dakika-ayvasına göre değişebilir) pişirin.
  3. Şekeri ve tülbentteki çekirdekleri  ilave edip,orta hararette,kıvama gelinceye dek pişirin(bir çay tabağına arada bir az miktar alarak kıvamı kontrol edebilirsiniz)Ocaktan almadan hemen önce limon suyu ilave edip,karıştırın.1 dk.bekletip,tülbenti içinden alarak, kepçeyle tamamen kuru kavanozlara boşaltın.Kavanozların ağzını sıkıca kapatın.Ters çevirip soğuyana dek bir kenarda bekletin.
     Not:Ayvalar şeker ilavesinden sonra yumuşamayacaktır.Aksine biraz daha sertleşecek.Yumuşaklığı buna göre ayarlamanızda fayda var.
          Tülbent yerine çay demlemek için demlik içlerine çayı kapalı olarak yerleştirdiğimiz çelik süzgecinizde varsa bu işi görecektir.Önemli olan çekirdeğin reçele karışmaması.
     PEKMEZLİ AYVA REÇELİ

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!