Badem ezmesi, müdavimleri  en güzelinin İstanbul’da Bebek’te yapıldığını bilirler.Makineleşmeden, hala bademi havanda döverek,katkı maddesi konulmadan,yapılan bu ezmeler, geçen yüzyılın başlarından bu yana aynı şekilde yapılmaktaymış.Semtin en eskilerinden olan, küçük dükkanına uğradığım, Sevim Ergüder Hanım” Babam,dedem nasıl yaptıysa bunu,biz de hala öyle yaparız kızım,sır elde,makine değil” demişti.Şimdi vereceğim ezme tarifi,az önce anlattığım ezmelerin eline su dökemez ama,sizin yolunuz ,bebek semtinde,bu küçük dükkana  düşene dek, damaklarınızı şenlendirecek kadar lezzetli emin olun!..

Malzemeler:(yaklaşık 400 gr.lık için)

 • 1 su bardağı kabuğu soyulmuş ince çekilmiş badem
 • 1 su bardağı tozşeker
 • 1 su bardağından 2 parmak eksik  su
 • 3-4 damla limon suyu

 

 1. Bademleri üzerini 1 parmak geçecek kadar ılık suya koyup,1/2 -1 saat bekletin.
 2. Kabuklarını soyup  bir saat(en iyisi bir gece) kurumaya bırakın.
 3. Blenderde un haline gelinceye dek çekin.
 4. Şeker ve suyu küçük bir tencereye yerleştirip,ocakta koyu bir şerbet haline getirin.Şerbetin kıvamını anlamak için,bir bardağa soğuk su doldurup,arada bir şerbetten suya bir damla damlatın.Eğer şerbet damladığı anda dağılmadan dibe çöküyorsa kıvam olmuş demektir.Ocağı kapatıp soğumaya bırakın.
 5. Oda sıcaklığına geldiğinde,birkaç damla soğuk su damlatıp,tahta bir kaşık ile şerbeti karıştırın.Karıştırdıkça,beyazlamaya başlayacaktır şerbet.İşte beyazlama başladığında çok fazla sertleşmeden bademi ve 3 damla badem esansını ilave edip,yoğurun.Hamur haline gelen karışımı tezgahta rulolar haline getirip,dilimleyin.
 6. Bu aşamadan sonra ya hemen tek tek paketleyin,ya bir kutuya sıra sıra dizip üzerini kurumadan streçleyin,veya benim yaptığım gibi çikolata ile kaplayın:
 7. Çikolatanızı benmari usulu eritin(Küçük parçaladığınız çikolatanızı,bir kaseye yerleştirin.kaseyi yarıya kadar su dolu daha küçük ağızlı bir cezve veya demliğin üzerine oturtup,ocağa yerleştirin.Alttaki suya kase temas etmeden,suyu da kaynama noktasına gelene dek ocakta tutun)Çikolata eriyince ılıtıp ,çatal ile her bir ezme parçasını çikolatanın içine atıp,yine çatalla silkeleyip,yağlı kağıdın üzerine alın.çikolatalar donduktan sonra şekerlik içine doldurup servis yapın.

Kaynak: Banu Atabay

 

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!