Hiç duymadınız değil mi?Bende geçen haftaya kadar duymamıştım.Bağda çiçekler arasında otururken,annem”bunların reçeli de yapılıyormuş”deyince hemen çiçekleri bir çırpıda toplayıp,mutfağa daldık.Gül reçeli gibi şerbeti önce kaynatıp sonra çiçekleri ekledik.Aynen onun gibi,hoş kokulu,bal rengi,harika bir reçel oldu.Şimdi diyeceksiniz ki ”beyaz zambak yerine pembe,kırmızı,mor renkleri neden olmasın.Rengi de güzel çıkar” Ben de böyle sorduğumda, babam” beyaz dışındaki renkleri güzel kokmaz ”dedi.Rengi daha güzel çıksın,kokusu daha belirgin olsun diye kalan çiçekleri de toplayıp iki gün şekerde bekletip, tekrar yaptım.Sonuç tam da beklediğim gibi daha güzeldi.Bahçenizde bağınızda varsa bu güzelim çiçeklerden,belki kıyamayarak ta olsa toplayıp denemeye son derece değer!

Malzemeler:
  • 2 su bardağı dolusu tohumları çıkartılmış zambak(hafif sıkıştırılmış)+2 yemek kaşığı şeker
  • 4 su bardağı şeker+3 su bardağı su
  • 1/2 limon suyu(küçük boy limonun yarısı )
  1. Alt resimde gördüğünüz gibi,zambağın ortasındaki yeşil kök kısmı çıkarın.Yaprakların her birini ikiye bölüp küçültün.Sarı tohumlu kısmı ve yaprakları ezmeden sudan geçirip,bir kaseye alıp, üzerine 2 yemek kaşığı şeker ekip,ağzına steç kapatıp buzdolabında 2 gün bekletin.
  2. Şeker ve 2 su bardağı suyu tencerede 10 dk. kadar kaynatıp kalan 1 bardak suyu da ilave edip şerbet kıvamına gelene dek kaynatın.Şekerde bekletilen zambağı ve yarım limon suyunu da ilave edip reçel kıvamına gelene dek kaynatın.Ateşten alır almaz temiz bir kavanoza aktarıp ,sıkıca ağzını kapattıktan sonra soğuyana dek ters çevirin.

 

 

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!