Yöremizde bir ritüelin parçası olan şekerleme,bize göre kurabiyelerin kıralı dersem yalan olmaz.Nasıl mı?

Çorum yöresinde bir aile kızını nişanladığında,aile yakınları toplanıp tepsiler dolusu şekerleme hazırlar.Büyükçe bir güzel tepsiye düzenli bir şekilde kule gibi yerleştirilir.Üzeri önce jelatinle,sonra işlemeli nakışlı bir örtü ile bağlanır.Çiçekler ve şeritler ile süslenip;erkek evine,bir genç ile gönderilir.Erkek evi,şekerlemeyi getiren gence daha önce hazırladığı bir hediyeyi sunar.Şekerleme gidecek evlerin kalabalığına göre tabaklara paylaştırılıp,eş,dost,akraba çevresine gelin kız şekerlemesi olarak dağıtılır.Erkek tarafı da  bu ikramdan sonra boş durmaz, yakınları ile büyükçe bir tepsiye(kapılardan sığmayacak kadar)en az 40 kat yufka ile hazırlanmış Has Baklava hazırlar.Kızartılıp şerbeti verilir,üzeri jelatinle kaplanır.Yine güzel bir örtü ve çiçeklerle kız tarafına damat ile gönderilir.Kız tarafı da yakın akraba eş dost çevresine baklavayı dağıtır.
 Son yıllarda ev arasında ve ev mamulleri satılan dükkanlarda sipariş üzerine yaptırılıyor.Ama evlerde toplanıp,güle oynaya bunları hazırlamak süslemek, en azından o zamanlar bizler için eğlenceli birkaç saat demekti.
Malzemeler:
  • 250 gr. tereyağ(yarı yarıya margarin ve tereyağ karışımıda olur)
  • 1 +1/4 su bardağı pudra şekeri
  • 3 su bardağından 1 yemek kaşığı az un
  • 1/2  silme çay kaşığı kabartma tozu(una eklenip karıştırılır)
  1. Tereyağ küçük bir tencerenin içerisinde kısık ateşte 6-7 dk. suyu çektirilir(tencerenin tabanında fazla tortu oluşmadan suyunu çekecek kadar)başka bir kabın içerisine süzülür.(dibinin varsa tortuları süzülür)Ilıtılıp ,buzdolabında iyice donması beklenir.
  2. Donan yağ bir cam kaseye alınıp,pudra şekeri eklenip,10-12 dk şeker iyice eriyene dek mikserle çırpılır(eskiden el ayası ile çırparak hazırlanırdı)
  3. Un yavaş yavaş ilave edilip(yuvarlanacak kıvamda)yoğurulur.15-20 dk. serin bir yerde üzeri örtülü dinlendirilir.Resimde gördüğünüz gibi şekil verilip(elle fazla oynamadan)tepsilere sıralanır.
  4. 120ºC de ısıtılmış fırının orta rafına yerleştirilir.Sonra fırın ayarı 100ºCye düşürülüp,20-22 dk. arası,altı üstü beyaz pişirilir(tepsi fırında iken 1 tanesini bıçak yardımıyla alıp,kontrol yapın.dışı ele yapışacak ana iç kısmı pişmiş olacak)
  5. İyice soğuyana dek tepsiden şekerlemeler kesinlikle  kaldırılmaz.
   Not:2. tepsi fırına verilirken fırın ısını değiştirmeden 100ºCde fırına yerleştirin.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!