Geçenlerde  Deryalı Günler’e konuk olan Güven Hokna,ballandıra ballandıra anlatmış bu tavuk tarifini.Annem de bana anlattığında,bu kadar az malzeme ile ne kadar farklı olabilir ki diye tereddütle birkaç gün sonra akşam yemeğine denedim.Misafirim tadar tatmaz”Tavuğu nasıl pişirdin,uzun zamandır bu kadar lezzetli tavuk yememiştim”diye sordu.Ne fırında uzun zamanda pişen tavukta,ne tuzla kaplanarak fırına verilmiş tavukta,bu lezzeti almadım,harikaydı.Yapılan bu küçük işlem, lezzette büyük farklılık yaratıyor.Teşekkürler Güven Hokna…

Malzemeler:

  • 1 bütün tavuk
  • 1/2 limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz(tepeleme)
  • 1/2 su bardağı su
  1. Tavuğu yıkayıp kurulayın.Sığabileceği büyüklükte bir kaseye alın.
  2. Suya şeker,tuz,limon suyunu karıştırıp,tavuğun her tarafına yumurta fırçası ile sürün.Kalanı üzerine gezdirin.30-40 dk. birkaç kez ters yüz edip,kabın içideki sosun tavuğa iyice nüfus etmesini sağlayın.
  3. Tavuğu düdüklü tencereye alıp(kabın içindeki sos tencereye alınmayacak) sırt kısmından bastırarak tavuğun belini kırıp,düzleşmesini sağlayın.Tencerenin ağzını kapatıp,kısık ateşte(ocağınızın en küçük gözünde-kısık) 70-80 dk. pişirin(hiç su ilavesi yapmadan)Tencereyi ateşe oturttuktan sonra 70-80 dk. ateşte kalacak.Eğer daha yumuşak isterseniz biraz daha pişirebilirsiniz.
  4. Bütünce tencereden alıp,fırın kabına yerleştirin.Fırın ızgarasında yüzünü pembeleştirin.Afiyet olsun…

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!