Hz. Muhammed’in (SAS) 14 asır önce ‘Şu kara tanede (çörekotu) ölümden başka her derde deva vardır’ hadis-i şerifiyle işaret ettiği çörekotunun faydalarını günümüz uzmanları saymakla bitiremiyor.

Çörekotunun bilinen 16 türü bulunuyor. Karamuk, siyah susam diye de anılıyor. Yüksek dozajda kullanılmaması tavsiye edilen çörekotu birçok hastalığı iyileştiriyor.
  •  Çörekotunun yararları şöyle: Kanser ve AİDS’e karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bronşit nöbetlerine iyi gelir. Vücuda kuvvet ve zindelik verir. Kan yapıcıdır. Kan şekerini düşürür. Çocukların gaz ve sancılarını giderir. Kadınların hayzını söktürür. Anne sütünü artırır. Unutkanlığa faydalıdır. Mide ve bağırsaktaki gazları söker, hazmı kolaylaştırır, iştah açar. Ekmek ve keklere katılırsa şişlik yapmaz. Böbrekteki kum ve taşları döker, basura iyi gelir. Felç ve kazıklı hummaya (tetanos) faydalıdır. Öksürük, balgam, nefes darlığı, grip, nezle, baş ağrısı ve romatizmaya iyi gelir. Diş ağrısı ve diş iltihaplanmalarında kullanılır. Bağırsak ve karındaki kurt, parazit ve solucanları öldürür. Sivilce, uyuz, egzama gibi cilt hastalıklarına faydalıdır.(kaynak:2004-04-24  zaman)
Ayrıca burada ve burada da yararları hakkında önemli bilgiler veriliyor.
Kullanım şekli konusunda burada gereken bilgiler veriliyor.
Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve diğer bütün yararları için sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı çörekotunu 1 tatlı kaşığı bal ile birlikte alıp iyice çiğneyerek veya çekilmiş çörekotunu aynı miktarda bal ile karıştırıp  günde 1 tatlı kaşığı alarak tüketin.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!