On günlük bir aradan sonra çok eskilerden bir tarifle merhaba!

Çocukluğumdan bu yana ismini çok duyduğum,anneanelerimizin bir zamanlar çok sık yaptığı bir helva bu; ama ilk kez geçenlerde Hasibe annemde tattım.Dün ikindi üzeri tatlı krizimizde mutfağa girip,çabucak hazırladık kızlarla.Yağsız ve pekmezle yapıldığı için gönül rahatlığı ile de bir güzel yedik.
Malzemeler:
  • 3/4 su bardağı pekmez
  • 1/4 su bardağı su
  • 2 su bardağı un(esmer un varsa daha lezzetli olur)
  1. Unu bir tencereye alıp,orta ateşte kokusu çıkıp,iyice pembeleşene dek kavurun(devamlı karıştırarak-ocağın ısısını yüksek tutmayın ki unun hepsi aynı derecede kavrulsun).Ocağı kapatıp soğumasını bekleyin.
  2. Pekmez ve suyu karıştırıp,unun üzerine ilave edin.Eldivenle veya temiz bir elle iyice yoğurun.Dilerseniz içerisine döğülmüş ceviz ekleyip,küçük topaklar halinde yuvarlayın.Anneannelerimiz çiğ köfte şekli verirlermiş ama bence yuvarlak daha güzel görünüyor.Bir borcama yerleştirerek,düzleyip kare kare keserek te servis yapabilirsiniz,üzeri cevizli olarak.
Not:Sonradan öğrendiğim bir başka sunum şekli de:Bir kase leblebiyi robotta ince çekip,bu toza bulayıp sunmak.Çok hoş olur bence de.Deneyeceğim.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!