Sevgili Müzeyyen geçen gün tarifini rica etmişti.Çok sevdiğimiz ve her türlü öğüne uyan bir salata.Salatalarınıza renk ve lezzet vereceği gibi;sade veya sarımsaklı yoğurtlu olarakta tekbaşına harika bir lezzet.Ayrıca hatırlatmalıyım ki kırmızı biberin pazarda ömrü 3-4 hafta.Zamanı da geçmek üzere.

Malzemeler:
  • 2 kg. kırmızı biber
  • 5-6 diş sarımsak
  • 1/2 su bardağı zeytinyağ
  • tuz
  1. Kırmızı biberleri yıkayın.Fırın tepsinizin tabanına aleminyum folyo kaplayıp,üzerlerine biberleri dizin.Fırın ızgarasını en yüksek ayara getirip,yakın konumda yerleştirin.Arada bir kontrol ederek ters çevirin.Bütün kabuğu rahatça soyulacak şekilde közleyin.Kabuklarını soyup,çekirdeklerini çıkarın.Küp doğrayın.
  2. Sarımsakları soyup,dilimleyin.Bir tavaya yağın yarısını,biberleri ve sarımsakları ilave edip,1-2 dk. biberler kızgın olana dek çevirin.Tuzunu ayarlayın.
  3. Temiz bir konserve kavanozuna boşluk kalmayacak şekilde doldurun(ocağın altı kapanmadan)üzerine kalan yağdan bir miktar ilave edip,hava boşluğu bırakmayın.Kapağı hafifçe ateşe göstererek,hemen kavanozu sıkıca kapatıp ters çevirin.Bu şekilde soğuyana dek bekletip,serin bir yerde bekletin.
  4. Sade salatasını yapmak isterseniz kavanozu açtığınızda bir miktar sirke ilave edip karıştırın.Dilersenizde sarımsaklı yoğurt gezdirin.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!