İlk sufle denememi liseye giderken yapmıştım.Dayımın alıp getirdiği ve yalnızca sanırım 3-4 ay çıkarılan yemek dergisindeki harika ve oldukça cezbedici vanilyalı sufle,annemin evde olmadığı bir öğleden sonra(olsa izin biraz zor çıkardı) denemeye konmuştu.Daha önce hiç yememiş,tatmamıştım.Keke benzer birşey sanırım, dedim.Malzemeleri kontrol ettim,hepsi vardı.Uygun pişirme kapları bulana dek epey karıştırdım mutfağı.Tüm aşamaları dikkatlice tamamlayıp, kaplara pay ettim.Fırının camından gözlerimi hiç ayırmadan(cama yapışmış vaziyette) suflelerin kabarmasını izledim.Çokta güzel kabardılar.İnanılmaz mutlu etmişti beni.Akşam ev ahalisi geldiğinde gururla sunacaktım.Fırından çıkardım.Tarifte fırından çıkar çıkmaz sıcak servis edin, diyordu.Olsun dedim; ben de servis yaparken ısıtırım.Masaya koyup, mutfağı toparladım.Şaheserime dönüp bir bakayım dedim ki pufff!..Sönüp gitmişler.Akşam fırından çıktığındaki görüntüsünü ballandıra ballandıra anlatarak evdekilere sundum.Kardeşimin ilk tepkisi ”bu kekin içi hamur,tutturamamışsın”; annemin  ” az daha pişseymiş sönmezdi”; babam da ”bir dahaki sefere tutturursun kızım üzülme”…Dergiyi hala saklarım,her elime aldığımda da gülerim… Çarşamba günü deneme mutfağında bu harika lezzeti yapıp tattık,tabi bu sefer sönmeden sıcak sıcak…

Malzemeler:
 • 90 gr tereyağı
 • 110 gr un
 • 400 ml süt
 • 4 yumurta sarısı
 • 4 yumurta beyazı +90 gr şeker
 • 4 adet  limon kabuğunun rendesi
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • sufle kaplarını yağlamak için tereyağı ve toz şeker
 1. Sufle kaplarını fırça  ile yağlayın.Toz şeker ile tüm kalıbın kaplanmasını sağlayıp,fazla şekeri ters çevirip dökün.Kapların üst kenarlarını peçeteyle silin.Kalıpları bir tepsiye yerleştirip,buzdolabına kaldırın(sufle kaplarının soğuk olması daha güzel kabarmalarını sağlar)
 2. Küçük bir tencereye tereyağını ilave edip,eritin.Unu ekleyip  2 dk. pişirn(kısık ateşte) çırpma teli ile karıştırarak sıcak sütü bu meyaneye yedirin.Pürüssüz olana dek karıştırıp pişirin. Çırpma kabına alıp sogutun.(buraya kadar beşamel sos yapımı ile aynı)
 3. Tahta kaşık vea spatula veya düşük hızda mikser ile yumurta sarılarını teker teker hamura yedirin.
 4. Limon kabukları ve limon suyunu ilave edip karıştırın.
 5. Yumurta beyazlarını,mikserle ayrı bir kapta çırpmaya başlayın.Beyaz tepecikler oluşmaya başlayınca şekeri ilave edin.3-4 dk. İyice koyu bir kıvam alıp akışkanlığını bırakınca çırpmayı bırakın.
 6. hamura çırptığınız yumurta beyazlarını bir spatu ile 3 seferde yedirin(söndürmeden,katlayarak)
 7. Sufle kaplarınıza,üzerlerinden 1-1,5 parmak eksik pay edip,üzerlerini hafif düzleyin.
 8. 175 ºC deki ısıtılmış fırında fırın teli üzerinde,15 dk. pişirin.
 9. Gayet nazik bir şekilde fırından çıkarıp,üzerlerine pudra şekeri serpip,sıcak olarak servis edin.

Not:Suflelerinizi hemen pişirmeyecek veya bir kısmını pişirmeyecekseniz,üzerlerini streçç ile kapatıp buzdolabına kaldırın.Ertesi gün pişirebilirsiniz.

Sufle kabı olarak benim de yaptığım gibi süt fincanlarınızı da kullanabilirsiniz,korkmayın 200 º ye kadar gayet rahatlıkla fırına girebiliyorlar. Çok dar bir kap kulanacak olursanız ,suflenin ortalarındaki akışkan kısım daha çabuk pişeceği için,pişme süresini 1-2 dk. azaltın.piştiğini anlatan en güzel yöntem,üzerleri abuk bağladıktan sonra 2 dk. sonra fırından alabilirsiniz.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!