30 yaş ve üstü herkes bir zamanlar televizyon dizisi olarak izlediğimiz Altın Kızlar’ı çok iyi hatırlar.Dizide uykusu kaçan ev sakinleri, buzdolabından çıkardıkları peynirli pastayı üzerine dondurma koyarak ballandıra ballandıra yerlerdi.Peynir ve pasta bir arada! Tadının neye benzeyeceğini hayal edemezdim hiç.Şimdi her yaptığımda aklıma gelir.

     3 ay önce Hürriyet Gazetesinin,Pazar ekinde Simit Havyar adlı köşede Arman Kırım peynir kekinin inceliklerini yazmıştı.Bu yazıda verdiği New york Usulü Peynir Keki tarifini denedim.Çok güzel oldu.Size tavsiyem,Pazar günleri bu köşeyi mutlaka okuyun.Çok güzel tarifler ve püf noktaları veriliyor.
     Tarifi aynen aktarıyorum(Yazının uzunluğuna bakıp zor zannetmeyin.Aşağıdaki püf noktalarına uyulduğu taktirde mutlaka güzel ve kolay olacaktır)
Malzemeler:
 • 1 su bardağı döğülüp ufalanmış kepekli bisküvi
 • 1 çorbakaşığı şeker
 • 2 çorba kaşığı tereyağı(eritilecek)
 • dolgu için:
 • 900 gr.krempeynir(pınar krempeynir)
 • 1+1/4 su bardağı şeker
 • 1 limon kabuğu rendesi
 • 1 çay kaşığı toz vanilya
 • 4 büyük yumurta(oda sıcaklığında)
 • 2 çorba kaşığı beyaz un
 • 1/2 su bardağı krema(200 ml.lik kutularda satılıyor-oda sıcaklığında)
 1. Fırının üst kısmına doğru fırın rafını yerleştirin ve önceden 175 dereceye ısıtın.
 2. Kekin tabanı için büyükçü bir kasede bisküvü kırıntılarını  ve şekeri karıştırın.23 cm. çapındaki ve yağladığınız kelepçeli kek kalıbının içine boşaltın ve bir bardağın dibini kullanarak karışımı kalıbın dibine düzenli bir şekilde bastırarak yayın.
 3. Fırında 9 dk. kadar pişirin ve dışarı alın.
 4. Fırın ısısını şimdi 260 dereceye yükseltin.
 5. Büyükçe bir kaseniniçinde, elektirikli çırpıcının orta hızıyla krem peyniri ve şekeri çok iyi çırpın.Peynir artık krema gibi olmalı ve hiç pütür kalmamalıdır.Çok fazlada çırpmamalısınız,aksi taktirde fazla havalanma kekinizin üzerinde çatlamaya yol açar.Makineyi yavaş hızda çalıştırarak, limon rendesi ve vanilyayı ekleyip karıştırmaya devam edin.Şimdi artık yumurtaları birer birer bu karışıma ekleyerek çırpmaya devam etmedisiniz.Ara sıra kasenin kenarlarını sıyırarak peynirin pürüssüz olmasını sağlayın.uUnu ekleyip karıştırın ve en son kremayı karıştırın.Bu karışımı kek kalıbındaki bisküvilerin üzerine boşaltın.
 6. Fırında 11 dk. pişirin.Sonra fırın düğmesini 95 dereceye getirin ve peynir kekinin artık ortası sertleşmeye başlayana dek, fırının kapağını hiç açmadan yaklaşık 40 dk. pişirin.Daha fazla pişirmeyin,sertleşir.
 7. Kalıbın iç çevresinden bir bıçakla geçin soğutma teli üzerine alıp 3 saat soğumaya bırakın(ben fırın kapağını aralayarak 30. dk. fırında beklettim.onra kalıbın kelepçesini açtım)
 8. Üzerini plastikle kapayarak buzdolabında 3 saat,tercihen bir gece bekletin.Servis için sıcak suya batıracağınız bir bıçakla dilimler kesip servis erdin.
 9. Ben üzeri için vanilyalı dondurma ve karadut reçeli tercih ettim.Arzuya göre sevdiğiniz herhangi sos veya reçek kullanabilirsiniz.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!