Herkesin bildiği ve yapımı çok kolay olan bu yemeği,daha önce vermeye hiç gerek duymamıştım ama,bu ay gelen iki yorumda saç kavurması tarifi ve yumuşak olması için püf noktası sorulması üzere, siteye eklemek istedim. İşte benim yumuşaklığı garanti saç kavurma tarifim:

Et cinsinde benim tercihim kuzu, ama dana da güzel oluyor Yumuşaklık farkından değil..Ama  fotoğraftaki dana eti.Çünkü,kasabımdan(  heralde oruç  başına vurmuştu) kuzu diye özellikle  istediğim et eve gelince dana çıktı .
Malzemeler:
  • 1 kg kuşbaşı et
  • 10-12 adet yeşil biber
  • 3-4 adet orta boy domates
  • 1 yemek kaşığı tereyağı veya 2 yemek kaşığı zeytinyağ
  • tuz,karabiber,pulbiber
  1. Kuşbaşı eti dar bir tencereye alın.(tencerenin yarısını dolduracak şekilde olacak) ocağınızın orta gözünde kısık ateşte ağzı kapalı suyunu bırakıp tekrar çekinceye kadar pişirin.Bu süre kuzu ve dana için değişir,ama yaklaşık 1-1,5 saat arası değişir. Bu aşamada ara ara birkaç kez karıştırın.(et suyunu bıraktıktan sonra biraz tuz ilave edin)
  2. Doğranmış biberleri yağda saç üzerinde soteleyin.Domateslerin kabuklarını soyup küp doğrayın.Saca ilave edip suyunu çektirin.Kavurduğunuz eti saca ilave edin.Tuz,karabiber ve pulbiber ilave edin.Birkaç dakika daha soteleyip ocaktan alıp servis yapın.

 

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!