Ramazan davetim için hazırladığım bu yemek,bayram sofranız için de kolay bir alternatif olabilir.Ben patlıcan ezme ve pilavla servis yaptım.Sebzeli püre de yanında çok güzel olur.

  
     Malzemeler:


  • 12 parça dana antrikot(kemiksiz)
  • 2 adet küçük boy kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 3 yemek kaşığı tereyağ
  • tuz ve arzuya göre kekik


  1. Genişçe bir teflon tavaya 1,5 yemek kaşığı tereyağını alıp,kızdırın.Etleri tavaya koyup,iki yüzlerini de kızartın(ilk yüzü kızarmadan öteki yüzüne çevirmeyin).Etleri çevirirken sakın çatal batırmayın.Spatula veya maşa ile çevirin.(kızartma işlemi ile etin öz suyunun içerisinde kalmasını ve yumuşak olamasını sağlıyorsunuz.Eğer çatal batırırsanız bu suyu dışarı çıkacaktır)
  2. Bir düdüklü tencereye veya çelik tencereye kalan yağı koyup,eritin.Soğanları içerisinde birkaç kez çevirip ,salçayı ekleyin.Karıştırıp etleri üzerine aralıksız yerleştirin.(iki sıra oluyor)Tuzunu ayarlayıp,üzerini az geçecek kadar kaynar su ekleyin(düdüklü tencere için suyu birebir yeterli ama normal bir tencere için 1 cm. geçmeli)
  3. Etler iyice yumuşayıncaya dek pişirin.En son karabiberi ekleyip birkaç dakika daha pişirin.Önceden eklenen karabiber et suyunu karartıyor.Ben sonra eklemeyi tercih ediyorum)

   Not:Etin lezzetli olmasını istiyorsanız üzerine suyunu sıcak ekleyin.

         Etin suyunun lezzetli olmasını istiyorsanız(et suyu olarak kullanmak için) suyu soğuk ekleyin.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!