Yıllar önce kızımın iştahsızlığı için gittiğimiz bir doktor,günde en az bir öğün tarhana çorbası,günlük gerekenlerin bir çoğunu karşılar demişti.O günden sonra haftada en az bir kez soframda bulundurmaya çalışırım.Daha önce hep annem hazırlayıp,paylaştırırdı.Bu yıl kendim yapıp,aşamalarını ve ölçüyü kaydetmek istedim.

Geçen gün bir teyzemiz anlattı: ”Kızımla parka gitmiştik.Bir kadın,sermiş çarşafı yere;dökmüş tarhanayı üzerine.Etrafta top oynayan çocukları,yanında tüten semaveri.Arada bir bağırıyor”Eğer bir tarhananın üzerine gelsin,ben size biliyorum”.Sorduk,niye burda yapıyorsun diye.Satmaya demez mi!.”Aklıma geldikçe gülüyorum.Yapımı biraz zor gelebilir ama,yapmasanızda nasıl yapıldığını bilin.Bilinki satın alırken dikkatli olun!
Malzemeler:
 • 3,5 kg. koyu kıvamlı yoğurt
 • 1,5 kg. kırmızı biber
 • 2 kg domates
 • 1/2 kg. acı biber(yeşil)
 • 1/2 kg. kuru soğan
 • 1 demet nane
 • 1 demet dereotu
 • 1 demet reyhan
 • 1,5 su bardağına yakın tuz
 • 9 kg.un(30 su bardağı-az gelirse ilave edebilirsiniz)
 1. Biberleri,soğanı,dereotunu,naneyi ve reyhanı yıkayıp,blenderde çekin.Büyükçe bir kabın içerisine alın.Domatesleri ikiye bölüp,elinizle sıkarak suyunu çıkarıp,blenderde iyice inceltin.Tuz ve yoğurdu ilave ederek iyice karıştırın.Ağzını kapatıp,ılık bir yerde 2 gün ekşimesi için bırakın(arada bir karıştırarak)
 2. Unu yavaş yavaş ilave ederek,koyu kıvamlı bir hamur olana dek yoğurun(elden zor dökülecek kıvamda-tuzu belirgin olmalı)Ağzı kapalı 8-9 gün daha bekletin(her gün sabah akşam bir kere karıştırarak)Eğer kıvamı değişip,cıvıma oldu ise biraz un ilave edip koyu kıvam almasını sağlayın.
 3. Karton kolileri ve üzerine temiz çarşafları, temiz ve havadar bir yere serin.Üzerine aşağıda gördüğünüz gibi öbek öbek tarhanayı kepçe ile paylaştırın.Ortam güneşli ve sıcak olursa daha çabuk kuruyacaktır.Bir kaç saat içerisinde çarşaftan kalkacak kıvama gelecektir.O zaman başka bir çarşafa ters çevirip,bekletin.Bu yüzü de az kurumaya başladığında biraz parçalayarak iç kısımlarınında kurumasını sağlayın.Biraz daha kuruduğunda ufalayın.Az nemli ama iyice ufalanır olduğunda da blenderden geçirip,temiz ve kuru bir çarşafa yayıp tamamen kurumasını sağlayın.Ağzı kapalı cam kavanozlara alıp serin ve kuru bir yerde muhafaza edin.
   Not:Tarhananın içerisine konulan malzemeler,ber beldeye ve kişiye göre biraz farklılık gösterir.Yukarıda malzemelere sizde çevrenizden duyduğunuz bir takım malzemeler iave edebilirsiniz.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!