Birkaç hafta önce ekmek makinesinde yaptığım bir ekmeğe mayayı unutmuştum.Tabi yiyemeyip,bir poşete koyup mahallemizdeki köpeklere vermek üzere arka tarlaya koyduk.Ertesİ gün ekmek makinesini, yeni bir ekmek yapmak için açtığımda bıçağının olmadığını fark ettim.Bazen pişirdiğimiz ekmeğin içinde kalan bıçağı, o gün çıkarmadan köpeklere vermiştik.WackoHala servise gidip yedek bir bıçak satın alamadım.Geçen akşam, ertesi sabah için ekmek olmadığını fark edince bende bazen Hasibe annemin yaptığı gibi emaye tencerelerde ekmek yaptım.Gece yarısı kokusuna dayanamayıp en küçük boyu bir çırpıda yedik.Ekmek makinesinde üç saatte çıkan ekmek yerine, tercih ederseniz aynı kalitede fırında 40 dk. da pişen 3 ekmek sahibi olursunuz.Tabi yoğurması bu sefer sizden.

Malzemeler:(3 adet ekmek için)
 • 8 su bardağı un(2 su bardağını kepekli un ekleyebilirsiniz)
 • 4+1/4 su bardağı ılık su
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağ veya sıvıyağ
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 2/3 yaş maya veya 1 paketten biraz az  instant maya
 • ayrıca:
 • 1 yumurta sarısı
 • kabınızı ve elinizi yağlamak için sıvıyağ
 1. Hamurunuzu yukarıdaki malzemeler ile yoğurup ağzı kapalı 1/2 saat dinlendirin.
 2. Birbiri içine geçebilen emaye ve kenarları yüksek (aşağıdaki gibi)kaplarınızı(veya tencerelerinizi) ve elinizi bir güzel sıvıyağ ile yağlayın.Yağlı elinizle büyüklüklerinize göre eşit oranda hamuru paylaştırın.Elinizi sıvıyağa batırıp kaplardaki hamuru yayıp,düzleştirin. Üzerlerine birer tabak veya kapak kapatıp,iyice kabarıp,kabı aşacak ölçüye gelince(arada bir kontrol edip,kapağın üzerine yapışacak seviyeye gelmeden kapağı alın) üzerlerine 1 yumurta sarısını sürün-dilerseniz haşhaş,ceviz serpebilirsiniz.
 3. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 40-45 dk. pişirin.
 4. Fırından çıkan ekmeklerinizi 3-4 dk sonra kaplarınızdan çıkarın(daha fazla beklerse terleme olur)Bir havlu kağıt üzerine alın.20-30 dk sonra bir poşete veya tencereye  koyup saklayın.
Not:Hamur ölçülerini kabınıza ve yapmak istediğiniz miktara göre değiştirin.
         Emaye kaplarınız çift tabanlı olanlardan olursa daha iyi sonuç veriyor.
         Eğer mayayı biraz daha az eklemek isterseniz mayalanma süresi birkaç saat uzayacaktır.Zamanınız varsa böyle daha sağlıklı.
         Üzerine döğülmüş ceviz,yulaf ezmesi,haşhaş tanesi serpebilirsiz.Zengin bir görünüm verecektir.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!