Kuşkonmazın Karadeniz Bölgesi’nde yetişen aşısız halini, geçen yaz pazarda keşfettim. Köylünün dağlardan topladığı bu bitkinin, birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.Yalnızca bir tezgahta bulabildiğim için,kaç hafta daha getireceğini sordum.”İki haftadır getiriyorum.Tezgah üstüne bile koymadan,müdavimleri var alıp gidiyorlar,bu da elimdeki son kalanlar deyince”,bütün tezgahı alıp,buzluğuma kaldırdım.Biliyorsunuz Anadoluda kuşkonmaz ancak bazı büyük marketlerde sadece konserve olarak bulunuyor.Geçen hafta Sahrap hanım”Biliyor musunuz pazarınızda kuşkonmaza rastladım?İstanbu’lda pazarlarda bulamazsınız,kıymetini bilin!” demişti konuşmamızda.Ben de şans eseri rastladım ama çevremde pek bilen yok.İnşallah önümüzdeki yıllar daha fazla getirilir tezgahlara.Rastlarsanız, işte size satın aldığım pazarcının tarifiyle Menevcen:

Malzemeler:

  • 1 bağ menevcen
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 2 yumurta
  • dilerseniz 1 küçük kuru soğan
  • tuz,karabiber,kimyon ve pulbiber
  1. Menevcen saplarının sert kısmı kesilip(sapını hafif bükerseniz,kırılan kesim sert kısmı olarak ayrılacaktır) 2-3 cm. kalınlığında doğrayın.
  2. Tavaya alıp,üzerini geçecek kadar suya ilave edip,iyice yumuşayana dek haşlayın.(su az gelirse ilave edin.Ama çok fazla ilave edip süzerseniz,esas vitaminler bu suyla süzülmüş olur,buna dikkat edin)
  3. Tavaya tereyağ ilave edip,birkaç dakika kavurun.(tuz ilavesiyle)soğan ilave edecekseniz,ince doğrayıp kavururken ilave edin.
  4. Yumurtaları çırpıp,üzerine döküp,pişirin.Tabağa alıp,baharat serperek servis yapın.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!