Bugün arkadaş toplantımızda çok yavaşladığım söylenince,gaza geldim herhalde!Bu da 3. tarif.Oldu mu arkadaşlar!

Kızım bir akrabımızda yediğini söylediğinde çok şaşırdım.Daha önce ne duymuş ne de tatmıştım.Hemen telefonla tarifi alıp, az miktar denedim.Değişik bir lezzet.Görüntüsü de aynen nar tanelerine benzemiyor mu?
Malzemeler:
  • 1 kg. karpuz kabuğu(kabuğu soyulmuş)
  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 250 gr. sönmemiş kireç +4 lt. su
  • 5-6 adet karanfil(dilerseniz-ben kullanmadım)
  • 1/2 limon suyu
  1. Karpuz kabuklarının yeşil kısımları ince soyun(kırmızı kısımları çok az kalır şekilde kesilmiş olsun)2 cm.lik dilimlere kesin.Üçgen küçük parçalara veya karelere bölün(ben üçgen hazırladım)
  2. Kirece belirtilen miktarda su ilave edip sönmesini bekleyin.Su tamamen durulup,kireç dibe çöktüğünde,duru suyu bulandırmadan başka bir kaba alın.Bir gece veya 10-12 saat bu suda kabukları bekletin(üzerine ağırlık koyarak bütün kabukların suda kalmasını sağlayın)
  3. Şeker ve su ile(ilave edecekseniz karanfil ile) şerbet hazırlayın(15 dk. kaynatın)
  4. Karpuz kabuklarını kireçli sudan alıp,iyice yıkayın(5-6 defa suyunu değiştirerek ve ovarak)Sonra kabukları şerbetin içine atıp 1-2 saat kadar ağzı kapalı bekletin.Kapağı üzerinden alıp,ocağınızın üzerine alıp,kıvamı gelene dek pişirin.Limon suyunu ilave edip 1-2 taşım kaynatıp ocaktan alın.Daha sonra kullanacağınız kısmını hemen bir kavanoza boşaltıp ağzını sıkıca kapatıp ters çevirin.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!