4-5 yıl önce Zülfiye teyzemizin getirdiği bir kavanoz reçeli,aynı gün içerisinde öle bayıla bitirince,tarifi alıp, bir deneme yapmış ama becerememiştim.Geçenlerde tarifi biraz daha ayrıntılı alıp,reçelini yaptım.Çok severek tüketiyoruz.İstanbul’da organik bir pazar içerisindeki şekerleme dükkanında da iri doğranmış kireçte kabakları görünce satıcıdan ayak üstü tarif sordum.Babasının yaptığını ve bir gece kireçte beklettiğini,2-3 saatte çok kısık ateşte pişmesi gerektiğini söyleyince,gelir gelmez söylendiği gibi yaptım.Hem ince,hem de kalın dilimler halinde kestim.İnceler akide şekeri gibi;kalınlarsa içi yumuşak, dışı çıtır oldular.Anlayacağınız bir harika.Birkaç hafta da dayanıyor.Kabakların şekerli suya gömülerek pişmesi gerektiğinden,şeker miktarı biraz bol ama, artan şerbeti ben bir diğerinde kullanıyorum,ziyan da olmuyor.

Tatlısı:
Malzemeler:
 • 2 kg.balkabağı(kabukları soyulmuş olarak tartılmış)
 • 2,5 kg. şeker(12 su bardağı)+14 bardak su
 • 1 komposto kasesi kadar sönmemiş kireç+5 lt su
 • 1 tatlı kaşığı silme limon tuzu veya 2/3 limon suyu(limon tuzu daha iyi sonuç verdi)
 1. Bal kabağını dilediğiniz şekilde ince veya kalın dilimler halinde doğrayın.
 2. Büyükçe bir kabın içerisine suyu doldurup,kireci ilave edin.Kireç içerisinde patlayıp çözülecektir.Yaklaşık 30-40 dk. da üzerine ince bir kaymak tabakası oluşacak,su durulacaktır.Bu suyu hiç bulandırmadan başka bir büyükçe kabın içerisine aktarın(yalnızca suyu)İçerisine kabakları ilave edip,bir gece bekletin(üzerlerine baskı uygulayıp,suya tamamen girmelerini sağlayın)Ertesi gün bu suyun içerisinden alıp,7-8 kez iyice ovuşturarak bol suda yıkayın.1-2 saat suda bekletin.
 3. Bu bekleme süresinde, şekeri belirtilen suyla 5 dk. kaynatın(büyük bir tencerede)Ilıtın(kabakları soğuğa yakın bir şerbete ilave ederseniz,daha çıtır oluyorlar)
 4. Kabakları sudan alıp,kalın dilimleri kürdanla 1-2 yerinden delin.Hepsini,ılık şerbete atın.Çok kısık ateşte,yaklaşık 2,5 saat, kabaklar saydam bir hal alana dek kaynatın(arada tahta kaşıkla şerbete tamamen girmelerini sağlayın)Limon tuzunu ilave edip,1 dk. kaynadıktan sonra ateşten alın.Ilıyınca ağzı kapalı bir kabın içerisine alın.Buzdolabında veya serin bir yerde muhafaza edin.Tahin ve ceviz ile servis yapın.

 

Reçeli:

 1. Küçük küpler halinde doğranmış 1 kg. kabağı yukarıdaki anlatıldığı gibi kireç kaymağına yatırın.Ben zülfiye teyzemin” 45dk. bekletme süresi yeterli oluyor ”dediği için bu kadar beklettim.ince bir kabuk oluştu.daha çıtır olamasını isterseniz,sanırım biraz daha yani, 1 saat kadar daha bekletmek daha çıtır olmasını sağlayacaktır.
 2. Yine yıkama ve suda bekletme işlemlerini yukarıdaki gibi tekrarlayın.1,5 kg.şekerle, kısık ateşte saydamlaşana dek pişirin.
 3. Bu kez kabakları içerisinden alıp,şerbeti gereken kıvama dek kısık ateşte kaynatın.1/2 limon suyu veya 1 çay kaşığı limon tuzunu ilave edip 1 dk.daha kaynatın.Kabakları ilave edip,kavanoza boşaltın.Kapağını kapatıp ters çevirin.

Not:Esra arkadaşımın bir tavsiyesi:”şerbetle kabak kaynamaya başladığında 1-2 yemek kaşığı pekmez ilavesi,tatlıya ve reçeline harika bir renk katıyor.” Bundan sonraki yaptığımda mutlaka deneyeceğim.

        Kaynama süresinin uzunluğu dolayısıyla tek seferde bolca yapıp,dolaba atmak daha mantıklı bence.Bu yüzden tatlının ölçülerini 1 kg.dan vermedim.

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!