Sevgili Elif’e her gittiğimde Ferhan Teyze’nin portakal reçeline yumulurum ve her seferinde, eve gidince hemen yapayım derim, ama unuturum.Annem sırf kabuğundan yapardı çok güzel olurdu ama bütün portakal oluşu daha hoş geldi.Ferhan Teyze’den tarifi aldım ve bu kez portakalı daha tezgahta buluyorken hemen yaptım.Bütün evi mis gibi portakal kokuları sardı(öyle ki kokudan bayılmak üzereyken evi havalandırmak zorunda kaldı eşim)Resimler bu hafta ki ikinci reçel maceramdan.Yaz günleri için kışın en güzel meyvesinden hoş bir reçele hayır demeyin,hemen deneyin!
Malzemeler:
  • 2 kg. çekirdeksiz portakal
  • 1.8-2 kg. toz şeker(10-11 su bardağı)
  • 8 su bardağı su
  • 1/2 limon suyu(veya mercimekten az büyük limon tuzu)
  1. Portakalları güzelce ovarak yıkayın.Rendenin en ince çıkıntılı kısmından kabuğun koyu renkli asitli kısmını hafifce rendeleyin(aşağıdaki gibi)
  2. Büyükçe bir tencerede su kaynatıp,portakalları suya atın. 5 dk. kaynatıp,alın.Suyu döküp,tekrar su kaynatıp işlemi tekrarlayın(4-5 dk)Portakalların soğumasını bekleyin.
  3. Portakalları halka halinde dilimleyip,her dilimi 8-10’a üçgen parçalara bölün.
  4. Başka bir tencerede şeker ve suyu koyu şerbet kıvamına gelene dek kaynatın.
  5. Portakalları ilave edip,yumuşayıp şerbet koyulaşana dek orta ateşte pişirin(arada köpüğünü alarak)Ocağı kapatmadan limon tuzu veya suyunu ilave edip,birkaç taşım kaynatıp temiz kavanozlara boşaltıp,kavanozları ters çevirin.

 

Tarife Bir Yorum Bırak

Mail Adresinizi Yayınlamayacağız..!